День Просвітлення відзначили в Олександрії

18 та 19 січня 2020 року, у день Хрещення Господа нашого Ісуса Христа, Високопреосвященніший архієпископ Олександрійський і Світловодський Боголєп звершив Великий чин освячення води (мікрорайон Перемоги), Вечірнє богослужіння та Божественну літургію у кафедральному соборі Покрова Матері Божої м.Олександрії.

Це свято ще має назву Богоявлення, адже при Хрещенні Спасителя світу явилася Трійця: голос Бога-Отця, Бог-Син в Йордані та голуб, як символ Бога-Духа Святого.

Ще з прадавніх часів цей день називався днем Просвітлення, бо Господь є Світлом, що явилося просвітити тих, що «сидять у темряві і тіні смертній» (Мф.4, 16), спасти рід людський.

Перед всіма річками землі було обрано невеликий, проте величний, Йордан, освячений сказаннями Святого Письма. З ним пов'язаний ореол великих подій, що звершилися на його берегах. Саме над ним засяяло вперше світло, що осяяло і продовжує осяювати весь світ. На березі Йордану вперше зазвучали слова проповіді, що рознеслася, мов гучна труба Архангела, по землі, що потопала у пороках, гріхах і безчесті. Проповідь, що і сьогодні змінює і дає напрямок вдосконалення.

Свята Церква у святі Хрещення Господня, Богоявлення, стверджує нашу віру у найвищу, неосяжну розумом тайну Святої Трійці. Дає можливість правильно навчитися сповідувати Її.

Сама структура Богослужіння у цей день схожа зі служінням на Різдво Христове, адже раніше ці свята відзначалися у один день. День накануні Богоявлення теж є пісним. У сочельник так само читаються царські часи. Особливістю цього свята є читання 13 паремій. Причиною такою кількості є давня традиція у цей період Богослужіння проводити Таїнство Хрещення над оглашенними. Після Хрещення віряни у білому одязі, із світильниками в руках входили з притвору у храмову частину. Християни їх зустрічали піснеспівом «Хто у Христа хрестився, той у Христа облікся» («Елицы во Христа крестистеся, во Христа облекостеся»), що і у сьогоденні звучить на Божественній літургії Хрещення Господня.

Після Богослужіння духовенство виходить до водойм або до сосуду з водою, що ставиться у притворі чи у центрі храму.

Так само і у цей день Преосвященніший владика Боголєп звершив велике освячення води, яке набуло розповсюдження у ІІІ сторіччі і вперше з’явився в Єрусалимській Церкві.

З давніх давен відомо, що хрещенська освячена вода є нетлінною – не втрачає свої властивості з  роками. Саме хрещенська вода використовується для освячення ікон, священного одягу, богослужбових сосудів, натільних хрестів та ін..

Чимало людей шукають дива, проте часто не помічають, що поряд є справжнє чудо нетлінності води через милість Божу, дану нам грішним.

Цього дня на подвір'ї собору для присутніх людей, що завітали на освячення, роздавали ласощі та чай, що стало досить важливим для всіх, хто не зміг потрапити до переповненого храму та чекав освячення на дворі.

Свято відзначили традиційно примирно та з духовним піднесенням.

Видео:

Интернет-издание "Епархия" (C) 2013-2020. Сайт разработан: В.Коваленко, А.Чумаченко, А.Беляев.