Сьогодні з сумом змушені констатувати, що Україна уже понад півроку переживає складні часи боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19. Коронавірус перемінив життя багатьох людей. Епідемічна небезпека змусила по-особливому цінувати Богом дане...

Стрітення Господнє

15 лютого 2014 року Преосвященніший єпископ Олександрійський і Світловодський Боголєп звершив Божественну літургію у день Стрітення Господнього у кафедральному соборі Покрова Божої Матері м.Олександрії.

У цей день Церква святкує зустріч Богомладенця Христа і святого Симіона.

За прадавніми звичаями Старозавітний закон вимагав, щоб всякий первонароджений младенець чоловічої статі був принесений у 40-й день після народження до храму для посвяти Богу на честь прадавнього звільнення від полону єгипетського і у пам'ять спасіння первородних немовлят єврейського народу. Зміст цього обряду полягав також і у розумінні, що дітонародження – це дар Божий, тому необхідно було подякувати Йому за милість і отримати благословення.

По закону Мойсея, жінці, що народила заборонялося (ця традиція має місце і сьогодні у православ’ї)  протягом 40 днів брати участь у богослужінні і знаходитися у храмі, оскільки вона вважалася нечистою. По закінченні цього строку мати з немовлям приходила до храму, щоб принести Богу пожертву очищення і подяки – однорічного агнця, а випадку бідності – двох горлиць або двох голубів.

Мати Божа не мала необхідності в очищенні, адже була Пречистою Дівою, яка народила Джерело чистоти і святості, але маючи глибоке смирення, приходить виконати закон.

У той час в Єрусалимі жив праведний старець Симіон. Прадавні історики повідомляють, що єгипетський цар Птолемій 2 Філадельф (285 – 247 рр. до Р.Х.) забажав поповнити свою Олександрійську бібліотеку   текстами Священних книг. Він запросив з Єрусалиму книжників. Серед 72 вчених мужів, що прибули до Єгипту, був і праведний Симіон. І от, при перекладі книги пророка Ісаї Симіон зупинився на словах: «Се Дева во чреве  зачнет», - і почав сумніватися у правдивості пророцтва. Але явився ангел і сказав, що він не помре, доки не зустріне Спасителя, Дівою народженого. Відомо, що на момент смерті старця Симіона, йому було 360 років.

З дня явлення ангела праведний старець щодня приходив до храму і, одного разу, за навіянням Святого Духа, впізнав Пречисту Діву з Богомладенцем. З благоговінням прийнявши Спасителя, сказав: «Ныне отпущаеши раба Твоего, Владыко, по глаголу Твоему, с миром, яко видеста очи мои спасение Твое…»(Лк.2, 29-32).

Передбачаючи хресні страждання Христові, скорботу і сльози Його Матері,  праведний Симіон благословив Йосипа та Марію, при цьому сказавши, що і Їй зброя пройде крізь серце (Лк.2, 34-35).

У храмі також була 84-літня вдовиця Анна-пророчиця, донька Фануїлова, із коліна Асирового, відомого багатством і силою та разом з тим смиренням і миролюбством. Сім років вона прожила з чоловіком і після його смерті посвятила себе служінню Богу. Праведна Анна теж наблизилася до младенця Христа і, за навіянням Святого Духа, почала голосно дякувати Богу і прославляти Богомладенця.

Свято Стрітення Господа нашого відноситься до найдавніших свят Христової Церкви. Особливої урочистості набуло при імператорі Юстиніані (527-565 рр.).  Антіохію спіткало лихо  - у 528р. сильний землетрус забрав тисячі життів, а у 544р. з’явилася   морова язва, від якої гинуло по декілька тисяч людей на день. У день Стрітення всі з покаянною молитвою зібралися у храмі і після богослужіння пройшли хресною ходою через все місто і невдовзі хвороби припинилися. З того часу свято Стрітення віднесли до великих церковних свят.

Ця подія навчає нас, як досягнути зустрічі з Богом. Беруть участь у цьому Божа Мати та Старець, інакше – чистота і безстрастя. Не потрібні великі зміни у житті чи особливі шляхи. Шлях до безстрастя – виконання заповідей. Цим шляхом ми повинні йти з дитинства, як і Владичиця, і до глибокої старості, як Симіон. Для нас зустріти Бога – означає поставити Його царем над своїм умом, волею і почуттями. Тоді ум буде зайнятий лише Богом, у волі і почуттях відобразяться заповіді Божі, а серце, що відчуло насолоду Божественного, відчужить земні пристрасті. Тоді зустріч з Богом стане нагородою за всі життєві труди. Сам Господь говорить: «Хто має заповіді Мої і виконує їх, той любить Мене… і Я любитиму його і явлюся йому Сам» (Ін.14,21). Деяким святим Господь являвся, як апостолу Павлу, - явно, а іншим – таємно, у духові. Людина, що виконує заповіді, так же явно бачить Бога духом, як і речі фізичними очима. Прийде час, коли настане всезагальне Стрітення з Богом,  але радісно сприймуть його лише ті, хто ще на землі положив початок.

Автор: протоієрей Віталій Коваленко

Фото: Кирил Божко

Интернет-издание "Епархия" (C) 2013-2020. Сайт разработан: В.Коваленко, А.Чумаченко, А.Беляев.