Сімейні цінності

11 квітня 2014 року, у 6-ту седмицю  Великого поста, Преосвященніший єпископ Олександрійський і Світловодський Боголєп зустрівся з учнями 4-ї ЗОШ м.Олександрії у міській бібліотеці.

Головною темою бесіди стало питання сім`ї у сучасному світі.

Кожен з нас приходить у це життя без розуміння свого призначення, свого майбутнього, своєї, Богом визначеною і нашим вибором, долі. У певний період нашого життя ми починаємо шукати «помічника», супутника нашого життя, того, з ким би хотілося розділити найпотаємніше, довірити своє життя, присвятити своє сьогодення і майбутнє.

На жаль, доводиться відзначати, що більшість з нас шукають супутника свого життя з призми «що я можу отримати, чого я хочу, як повинні до мене ставитися, яким повинен бути мій чоловік або дружина». У цьому зв'язку, людина, ставлячись швидше споживацьки або, інакше - по-мирському, до чоловіка або дружини, стає на шлях постійного конфлікту між очікуваним і реальним. І чим частіше, з роками, в супутнику життя помічаємо менше того, чого хотілося б для себе, тим ширше почуття помилковості вибору. Це говорить про те, що ми з вами часто оцінюємо чоловіка або дружину, та й взагалі людину, не в співвідношенні Закон Божий і відповідність йому обранця, а обранець і його відповідність нашій, в основному суб'єктивній, думці або, швидше за все, бажанням або жаданням. У свою чергу, таке розуміння вибору супутника приносить безліч скорбот і, як результат, призводить до розриву сім'ї . Особливо, коли особиста думка стає більше Закону Господнього та думки, просто кажучи, інших, навіть дітей.

Чи варто говорити про те, що головним критерієм сімейного щастя є любов. Звичайно ж, всі про це знають і, більше того, в основному створюють сім'ю з любові. Але що ж тоді відбувається з поняттям «любов» через три-чотири роки спільного життя?

Багато хто починає втрачати терпіння в пошуках кордонів між поняттями «чоловік повинен дружині» і «дружина повинна чоловікові», причому ці рамки кожен член сім'ї бачить по-своєму, а сім'я, таким чином, стає ареною в битві за свою правду або правоту.

Гордість і себелюбство і, як наслідок, думка про себе - в основному, головні противники нашого сімейного щастя. Замість Закону Божого ми вводимо в сім'ю усвідомлення своєї значущості, свого місця і участі в житті, своє розуміння комфорту та дозвілля - ми, просто, шукаємо або боремося за те, що виконує наші бажання, служить нашій комфортній самотності в рамках сім'ї.

Святе Письмо, статті, слова настанов дані нам не для того, щоб більш справедливо і правильно судити про інших, а, перш за все, для виправлення себе, свого образу життя, для лікування своєї душі, свого серця «від усякої плоті і духу», що приносять через нашу волю скорботу іншим, найчастіше нашим близьким. Адже по-правді кажучи, перед іншими ми намагаємося стримувати гнів, неприязнь, байдужість і т.д., а в колі сім'ї: найближчих і, здавалося б, дорогих і коханих людей ми знімаємо маску культури і нещадно висловлюємо найменше своє незадоволення дружині або чоловікові, батькам і, навіть, дітям, виправдовуючи себе бажанням допомогти виправитися, але чи так ми до цього ставимося самі, коли вже нас намагаються виправити вони? Поняття сім'ї має безліч питань і відповідей, які розглядаючи по-своєму ми часто упускаємо з уваги, але бажання прислухатися до іншої думки, поважати її і порівнювати своє життя з Божественним призводить до дійсного преображення нашої душі і, як наслідок, нашої родини, самого життя.

Саме така мета й ставиться Його Преосвященством у кожній зустрічі – щоб ще в одній душі зажевріли промені світла і добра, а у сім`ї з’явилася ще одна вагома причина примиритися.

Протоієрей Віталій Коваленко

Интернет-издание "Епархия" (C) 2013-2019. Сайт разработан: В.Коваленко, А.Чумаченко, А.Беляев.