Розгойдані дзвони пам’яті.

“Розгойдані дзвони пам'яті”
Саме так називається суспільно значимий проект музею історії Онуфріївського району, реалізація якого активно здійснюється завдяки небайдужим громадянам. У рамках проекту на свято Покрови Пресвятої Богородиці відбулось відкриття та освячення меморіальної дошки пам'яті розстріляного трійкою УНКВС 4 жовтня 1937 року священика Онуфріївського храму Предтечі Господнього Іоанна Олексія Мерчанського.
Дошку встановлено на місці колишньої садиби, де проживала сім’я священика (біля нинішнього приміщення телекому).
Хресною ходою з нині діючої церкви Святого Іоанна Предтечі до меморіальної дошки пройшли настоятель Микола Чутора з вірянами. Було відслужено заупокійну літію за невинно убієнним отцем Олексієм Мерчанським та всіма, хто постраждав за віру Христову.
У своїй проповіді о. Микола Чутора наголосив, що той, хто не цінує своєї історії, не буде шанований потомками. Священик розповів по жорсткі   гоніння на церкву в період сталінських репресій. Духовних осіб катували та знищували. Але правду історії нікуди не подіти, вона все одно спливає з глибин часу.
“Нещодавно ми обрели мощі убієнного священика Олександра  Балануци, який служив у Вишнівцях, його останки насьогодні готуються до канонізації, — розповів отець Микола. —  Раніше були обретені мощі Миколая Іскрівського, його було канонізовано та причислено до лику священномучеників. Нам відомо і про мученицьку смерть за віру отця Олександра, який служив в Успенці і був утоплений безбожниками у місцевому озері. Все це та багато іншої інформації нині стає відомо і сьогодні ми вже можемо оцінити ті події та вшанувати мучеників віри православної”.
Отець Микола наголосив, що кожна людина має право на вільне віросповідання, але гіркі, прикрі приклади історії не мають  сьогодні повторюватись.
Більш детально про проект розповіла директор музею історії  Онуфріївського району Світлана Ворон.
“Ми розпочали  проект “Розгойдані дзвони пам'яті ще в вересні 2014 року, — зазначила Світлана Михайлівна. —  Із його презентацією наш музей брав участь у ІІІ Центрально-Українському музейно-туристичному фестивалі  “Кращий музей Кіровоградщини” і був нагороджений Дипломом за зайняте І місце в номінації “Креативна музейна збірка”. Проект включає в себе три теми: голодомор 1932-1933 років на території Онуфріївського району; історія сім’ї розстріляного священика Олексія Мерчанського та зруйновані храми  Онуфріївщини.
В основу музейної експозиції та презентації проекту лягли дослідження краєзнавців Василя Сурмила та Віталія Постригана. Значну роботу по збору та впорядкуванню  матеріалів проекту виконала і Юлія Савченко — теперішня очолювачка районної бібліотеки.
С. Ворон зазначила, що місце розміщення дошки узгоджувалось із головою районної ради Тетяною Уткіною, начальником відділу культури, освіти, молоді та спорту РДА Світланою Балим. Фінансове забезпечення частини проекту, що стосується встановлення меморіальних плит О. Мерчанському та на фасаді приміщення колишньої будівлі храму (збудованого 1797 р.) — нинішнього спортзалу ВФСТ “Колос”,  взяв на себе депутат районної ради, керівник ФГ “Агролан-К” Віталій Береза.
Директор музею висловила вдячність всім небайдужим  людям, причетним до реалізації проекту.
Віталій Постриган, у свою чергу, зазначив, що велика частина його спільних із В. Сурмилом досліджень лягла в основу книги  “Реабілітовані історією”, що була видана в 2010 році. А в 2011 році вона здобула обласну премію ім. Ястребова. В книзі розповідається про період історії проміжком 1920-1930 роки за матеріалами кримінальних справ НКВС. Одна з описаних історій — це справа священика О. Мерчанського. В. Постриган також зазначив, що  має задум написати книгу про церковну історію Онуфріївського району. Але це потребує проведення значної дослідницької роботи.
Присутній на заході Віталій Береза, користуючись нагодою, подякував у першу чергу директору музею Світлані Ворон  за ентузіазм та активну роботу в збереженні історії району. А також висловив вдячність всім творчим, небайдужим людям, які займаються збором та систематизацією історичних та архівних матеріалів та доносять їх до широкого загалу.
Після освячення меморіальної дошки О. Мерчанському відбулось також освячення меморіальної плити, встановленої на приміщенні колишнього храму. Тут теж отцем Миколою було відправлено священицький обряд.
Віталій Береза, спілкуючись із вірянами, висловив позицію, що такі святині мають відроджуватись, адже треба по можливості виправляти помилки історії.
Руслана СОРОКА.

Интернет-издание "Епархия" (C) 2013-2020. Сайт разработан: В.Коваленко, А.Чумаченко, А.Беляев.